Запровадження імпортних тарифів для десятків країн, яке оголосив Білий дім, стало головною темою у світових медіа. Це рішення матиме значні наслідки для світової економіки, зокрема для давніх торговельних партнерів США.
Наслідки для економічної глобалізації
Газета New York Times вважає, що цей крок може стати поштовхом до згортання економічної глобалізації, яка розвивалась з кінця Другої світової війни. У статті йдеться про те, що країни, залежні від США в оборонній сфері, як-от Японія та Південна Корея, опинилися у складному становищі, оскільки це обмежує їхні можливості висловлювати критику або застосовувати митні тарифи на американські товари.
Вплив на виробників та ринки
Зокрема, цей крок має серйозні наслідки для американських виробників одягу та взуття, зокрема компаній, як-от Nike, яка виготовляє багато своїх товарів у В’єтнамі. В результаті імпортні тарифи призведуть до значного здорожчання продукції.
Реакція на нові тарифи
В Південно-Східній Азії відчувають себе одними з найбільш постраждалих. Зокрема, камбоджійська влада висловила обурення через нові тарифи, що були запроваджені на товари з цієї країни. Речниця уряду Камбоджі зазначила:
«Ми маленька країна, й наша мета — просто вижити. Якби Трамп підтримував права людини та демократичні принципи, він ніколи б не чинив так з маленькими країнами».
Згідно з повідомленнями, США залишаються найбільшим торговим партнером Камбоджі, тому такі зміни ставлять під загрозу економічну стабільність країни.
Переваги для інших країн
З іншого боку, нові тарифи змінюють економічну привабливість різних країн. Зокрема, у Південно-Східній Азії тепер вигідніше виробляти товари для американського ринку на Філіппінах чи в Сінгапурі, а в Латинській Америці вигідніше виготовляти продукцію у Бразилії. Крім того, Китай може скористатись цією ситуацією, щоб збільшити обсяги торгівлі з іншими країнами Азії.
Вплив на глобальні ринки
Нові тарифи вже почали мати відчутний вплив на світові ринки. Агентство Fitch знизило прогноз зростання ВВП Китаю на 2025 рік з 5% до 4,4%. Окрім того, через ці рішення світові ціни на нафту почали швидко падати, зокрема ціна бареля нафти марки Brent вперше з 19 березня опустилася нижче 70 доларів.
Значно постраждали й акції американських компаній, особливо в технологічному секторі. Загальні втрати на фондовому ринку вже оцінюють у близько 2 трильйони доларів.
Позиція Дональда Трампа
2 квітня президент США Дональд Трамп оголосив про введення нових тарифів для 260 країн та територій. Пізніше він заявив, що Америка знову стане великою.
Трамп підбив підсумки щодо ініціативи щодо нових мит у розмірі 10-50% для різних країн, зазначивши, що Україна отримає тариф 10%, а Канада та Мексика, які вже зіткнулися з новими митами, будуть від цього звільнені. Росія, Куба, Білорусь та КНДР також уникли підвищення мит, оскільки на ці країни вже накладено високі мита, а, як зазначили в адміністрації Трампа, США майже не торгують з ними.
Запровадження нових тарифів Трампом відображає суттєву зміну в економічній політиці США. Це рішення не лише змінює обсяги торгівлі, але й має серйозні наслідки для економічних стратегій інших країн. Як показує ситуація з Камбоджею та іншими країнами, які традиційно були великими партнерами США, ці зміни можуть вплинути на їхню економіку.
Проте є й країни, які можуть скористатися цією ситуацією, наприклад, Китай або окремі держави Південно-Східної Азії.