УКPAЇНЦІ ‼️ Зaбepyть бyдuнкu i нe тiлькu 🤯 Зaпpoвaджeнo ТAКE, вiд чoгo oчi нa лoбa пoлiзлu 😨😳

У Міністерстві юстиції України пояснили, хто може бути позбавлений права на спадщину. Це важлива інформація для тих, хто має справу з оформленням спадкових прав або планує скласти заповіт. Правила успадкування прописані в Цивільному кодексі України, зокрема в статті 1223 та статтях 1261–1265.

Про деталі повідомляє «Стіна» з посиланням на «Судово-юридичну газету».


Хто має право на спадщину

У першу чергу, право на спадщину мають особи, які зазначені у заповіті. Якщо заповіту немає, або його визнають недійсним, або спадкоємці за заповітом відмовляються від спадщини, тоді діє закон — спадкоємцями стають ті, кого визначено у статтях 1261–1265 Цивільного кодексу.


Кого можуть позбавити спадщини

Цивільний кодекс передбачає випадки, коли навіть близькі родичі можуть бути усунені від спадкування — як за заповітом, так і за законом. Це можливо, навіть якщо людина була вказана у заповіті або мала підстави для спадкування.

Зокрема, спадщину не отримає особа, яка:

.

  • Умисно позбавила життя спадкодавця або когось із інших спадкоємців.

Виняток можливий лише в тому випадку, якщо спадкодавець після цього все одно зазначив таку людину у заповіті.

  • Умисно перешкоджала складанню, зміні чи скасуванню заповіту, якщо це дало їй перевагу у спадкуванні.

Хто не має права на спадкування за законом

Є також категорії осіб, які автоматично не можуть претендувати на спадщину, навіть якщо заповіт відсутній:

  • Батьки, позбавлені батьківських прав щодо дитини-спадкодавця, якщо ці права не були відновлені до моменту смерті.
  • Повнолітні діти або батьки (в тому числі усиновлені/усиновлювачі), які ухилялися від утримання спадкодавця, якщо це доведено в суді.
  • Особи, які перебували у недійсному шлюбі.

Якщо шлюб визнали недійсним вже після смерті одного з подружжя, то суд може дозволити спадкування лише в тому випадку, якщо інший не знав і не міг знати про недійсність шлюбу.


Усунення від спадкування через байдужість

Є ще один важливий нюанс. Суд може окремо позбавити права на спадкування особу, яка ухилялася від допомоги спадкодавцю, коли той був у безпорадному стані — через вік, серйозну хворобу чи інвалідність.

Це положення стосується усіх спадкоємців, навіть тих, хто має право на обов’язкову частку у спадщині або отримав заповідальну відмову.