В PИМІ ПІШOВ ДИМ🙏🙏🙏 Нaш yкpaїнeць Кapдuнaл МИКOЛAЙ…😲

8 травня у Ватикані продовжується конклав — процес обрання нового очільника Римо-католицької церкви після смерті Папи Франциска. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з Ватикану.

Напередодні, 7 травня, 133 кардинали-виборці з усього світу урочисто увійшли до Сикстинської капели. З цього моменту розпочався процес голосування, який може тривати кілька днів. Перший бюлетень було подано ще ввечері 7 травня. Далі, щодня може відбуватися до чотирьох турів голосування — двічі вранці та двічі ввечері.

Для того, щоб новий понтифік був обраний, кандидат має отримати щонайменше 89 голосів — це дві третини від загальної кількості виборців.

Підсумки 07.05: Конклав і алгоритм ВЛК - Korrespondent.net


Білий дим — знак обрання нового Папи

За традицією, результати голосування оголошують символічно: чорний дим із димаря капели означає, що Папу не обрано. Якщо ж дим білий і починає дзвонити дзвін — це знак, що нового понтифіка обрано.

.

Згідно з повідомленням агентства Reuters, жодного разу Папу не обирали в перший день голосування. Це означає, що процес може тривати ще декілька днів, поки один із кардиналів не отримає необхідну підтримку.


Представництво України

У цьогорічному конклаві бере участь один представник від України — кардинал Микола Бичок. Він є єпископом Української греко-католицької церкви у Мельбурні (Австралія).

Експерти відзначають, що призначення Бичка кардиналом — важливий знак довіри. Водночас його шанси очолити Римо-католицьку церкву на цьому етапі вважають малоймовірними, але його фігура може мати вагу в майбутньому.


Один із найрізноманітніших конклавів в історії

Цей конклав називають одним із найбільш представницьких в історії церкви. Кардинали, які голосують, представляють 70 країн. Такий склад виборців став можливим завдяки зусиллям Папи Франциска, який прагнув зробити церкву більш глобальною та інклюзивною.


Що таке конклав

Конклав — це закриті збори кардиналів, які мають повноваження обрати нового Папу. Слово походить із латини conclāve і буквально означає «закрита кімната». Правила проведення таких виборів діють із 1274 року — їх затвердив Папа Григорій X на Ліонському соборі.

Конклав розпочинається не раніше ніж на 15-й день після смерті Папи і не пізніше ніж на 20-й. У цей період Ватикан офіційно перебуває в стані Sede vacante — «вакантного престолу». Перед голосуванням усі кардинали просять благословення Святого Духа у базиліці Святого Петра.

До виборів допускаються лише кардинали віком до 80 років. Це правило діє з 1971 року. Старші кардинали можуть бути присутніми, але не голосують.


Смерть Папи Франциска

21 квітня 2025 року Ватикан офіційно оголосив про смерть Папи Франциска. Про це повідомив кардинал Кевін Фаррелл, Камерленг Святої Римської Церкви. Понтифік помер о 7:35 ранку. Причиною смерті став інсульт і подальша серцева недостатність. Йому було 88 років.

Франциск став першим Папою з Латинської Америки в історії. Він очолював Святійший Престол майже 12 років — з березня 2013 року. Його попередником був Бенедикт XVI, який зрікся понтифікату через погіршення здоров’я — такого не було майже шість століть.

Ще з лютого 2025 року стан здоров’я Франциска різко погіршився. Його госпіталізували з двосторонньою пневмонією. Хвороба загострилася через давні проблеми з легенями — у молодості йому видалили частину легені після плевриту.

Папа не зміг очолити цьогорічні великодні служби. Меси у Ватикані проводили кардинали Джованні Баттіста Ре та Анджело Комастрі. За заповітом, Франциска поховали не у Ватикані, а в Римі — це перший випадок за понад сто років.


Що далі?

Конклав продовжує свою роботу. У центрі уваги — чи вдасться кардиналам дійти згоди найближчими днями. І хоча офіційних фаворитів немає, світ уважно стежить за кожним димом із димаря Сикстинської капели.

Вибір нового Папи — це не лише церковна подія. Вона матиме вплив і на політичні, і на культурні процеси у світі. Папа Римський залишається одним із моральних авторитетів для мільярдів людей у всіх куточках планети.