Під час мобілізації та особливого періоду на військову службу можуть бути призвані резервісти та військовозобов’язані, які визнані придатними за станом здоров’я та не мають права на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Хто підлягає призову
До мобілізації можуть залучатися такі категорії громадян:
Особи, звільнені через люстрацію
Громадяни, які були звільнені з військової служби відповідно до ч. 3 або 4 ст. 1 Закону України “Про очищення влади”, можуть бути мобілізовані. Їх призначають на посади, які не підлягають люстраційним обмеженням.
Особи із судимістю
Можуть бути мобілізовані громадяни, які:
- мали вирок за кримінальний проступок, нетяжкий або тяжкий злочин, за винятком злочинів проти національної безпеки України;
- були засуджені до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, також за винятком тих, кого судили за злочини проти національної безпеки.
Такі особи можуть бути призвані за рішенням Генерального штабу ЗСУ, розвідорганів або СБУ.
Які категорії чоловіків можуть бути мобілізовані
Чоловіки віком від 18 до 60 років
Якщо вони мають військовий досвід і не виключені з військового обліку за станом здоров’я.
Чоловіки від 25 до 60 років без військового досвіду
Якщо вони визнані придатними або обмежено придатними, повинні повторно пройти військово-лікарську комісію до 6 червня 2025 року і отримати остаточний статус: «придатний» або «непридатний».
Чоловіки, зняті або виключені з обліку
Якщо в умовах воєнного стану вони повторно визнані придатними або обмежено придатними на підставі рішення військово-лікарської комісії (ВЛК). Також мають пройти ВЛК повторно до 6 червня 2025 року.
Мобілізація незалежно від місця обліку
Згідно з чинним Порядком проведення мобілізації, призов громадян відбувається незалежно від місця перебування на військовому обліку. Це означає, що особу можуть мобілізувати навіть тоді, коли вона перебуває не за місцем прописки або не має актуальних даних у військкоматі.