У вівторок, 24 червня, християни східного обряду святкують Різдво святого Іоанна Хрестителя — одного з найшанованіших святих у християнстві.
Це одне з небагатьох свят, коли вшановується народження, а не мученицька смерть святого. Православна та греко-католицька церкви згадують цей день із особливою повагою, адже саме Іоанн передвіщав прихід Ісуса Христа, хрестив Його у водах Йордану та був останнім пророком Старого Заповіту.
Яке церковне свято 24 червня
Іоанн Хреститель, також званий Предтечею, народився за півроку до Ісуса Христа. Його батьки: Захарія (священик) і Єлизавета. Вони були праведниками, але довго не могли зачати дитину.
Одного разу перед Захарієм постав архангел Гавриїл і сповістив, що у подружжя народиться син, який приготує людей до приходу Месії. Захарія засумнівався, що отримав від Господа німоту до народження дитини.
На восьмий день після обрізання Захарій назвав свого сина Іоанном. І тоді священик знову заговорив. Іоанн Хреститель вважається одним із найвидатніших пророків. Саме він хрестив Ісуса Христа в річці Йордані.
Що не можна робити 24 червня
- Не можна фізично працювати – це важливе церковне свято.
- Не слід купатися у відкритих водоймах – у народі вірили, що русалка може затягнути на дно.
- Після сходу сонця забороняється збирати цілющі трави – вони стають отруйними.
Народні прикмети та традиції
Серед наших предків було чимало цікавих прикмет на цей день:
- сонячна і ясна погода – буде сухе літо і великий урожай зернових;
- вранці туман – чекайте на велику кількість грибів у лісі;
- дощ на Івана – до вологого літа;
- вранці багато роси на траві – до великого врожаю огірків;
- 24 червня сиро і хмарно – до затяжної зими.
У народі 24 червня носило назву Івана Купала. Це одне з найбільших народних свят українців. У народі говорили: “погода на Івана – на весь липень вказує”. Дівчата плели вінки і пускали їх по воді, ворожачи на майбутній шлюб.
Іменини 24 червня
Які завтра іменини: Андрій, Богдан, Іван, Костянтин, Лука, Олександр, Марія, Фаїна.
Талісманом людини, народженої 24 червня, є соколине око. Цей камінь вирізняється унікальним візуальним ефектом, що створює враження живого, пильного ока сокола. З давніх часів його вважали джерелом магічної сили і могутнім оберегом від зла.